4 listopada Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie tak zwanych pomieszczeń tymczasowych, do których eksmitowane są osoby nie otrzymujące lokalu socjalnego.
Zdaniem sędziów Trybunału brak jest w prawie określenia czym jest pomieszczenie tymczasowe. Nieuregulowane są również warunki na jakich miałby przebywać w nim eksmitowany. W ciągu 12 miesięcy stan ten powinien być zmieniony i uregulowany prawnie.
Trybunał zwrócił również uwagę, że obecne przepisy są na tyle niejasne, że nie wynika z nich iż to gmina lub dzielnica jest zobowiązana do dostarczenia pomieszczeń tymczasowych.
Wyrok trybunału jest potwierdzeniem tego co od dawna mówiły organizacje broniące praw lokatorów. Dotychczas „pomieszczenie tymczasowe” było często etapem do faktycznej eksmisji na bruk, ponieważ nie określono jego statusu, a zamieszkujący w nim tracił wcześniejsza ochronę prawną. Często pomieszczeniami okazywały się też na przykład pokoje w hotelu robotniczym, wynajmowane przez kamienicznika, czyli eksmitowany nie był już nawet stroną najmu.