Trybunał Konstytucyjny uznał, że wszyscy właściciele nieruchomości odebranych na podstawie „dekretu Bieruta” powinni mieć prawo do odszkodowania. Do tej pory, zgodnie z Ustawą o o gospodarce nieruchomościami z 1997 roku odszkodowanie przysługiwało jedynie właścicielom domów jednorodzinnych oraz działek przeznaczonych na tego typu budownictwo, które zostały znacjonalizowane na mocy dekretu. Przepisy te uniemożliwiały więc właścicieli kamienic i budynków usługowych i przemysłowych dochodzenie odszkodowania.
Jak informuje TVN: TK uznał, że jest to pominięcie ustawodawcze podkreślając, że „zawężenie tych odszkodowań zdaje się być podyktowane ochroną budżetu”. Chociaż trybunał zlecił Sejmowi zmianę przepisów, to do czasu przyjęcia przez Sejm nowych, obecne nadal obowiązują, czyli byli właściciele nieruchomości innych niż domy jednorodzinne nie mogą dochodzić swoich roszczeń. Wyrok TK jest konsekwencją skargi złożonej przez dwóch właścicieli z Warszawy – Jana S. i Marka S., właścicieli działki i domu wielorodzinnego. TVN, relacjonując drogę sądową obu właścicieli pisze: Prezydent Warszawy odmówił skarżącym prawa do użytkowania wieczystego, twierdząc, że teren, na którym znajdowała się nieruchomość, został przekazany na cele publiczne. Nie przyznał też odszkodowania, gdyż nieruchomość była zabudowana kamienicą wielorodzinną, nie zaś – jak przewidziano w ustawie o gospodarce nieruchomościami – domem jednorodzinnym.
Wojewoda mazowiecki utrzymał w mocy tę decyzję, co zostało zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który oddalił skargę. W ocenie skarżących ustawa o gospodarce nieruchomościami, regulująca kwestie odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości, nie powinna uzależniać odszkodowania od rodzaju wywłaszczonej nieruchomości.
Wyrok TK zwiększa skalę roszczeń o odszkodowania – umożliwi bowiem występowanie do sądu kolejnym grupom właścicieli. Szacuje się, że wartość roszczeń odszkodowawczych na terenie Warszawy wynosi ok. 40 mld. zł. Do tej pory, rocznie miasto wypłacało od 250 do 600 mln. zł odszkodowań, jednak były to odszkodowania jedynie dla właścicieli ok. 20% terenów objętych dekretem – tyle bowiem stanowiły działki i domy jednorodzinne. Po wyroku Trybunału, znacząco może więc wzrosnąć wysokość kwot, jakie miasto zapłaci spadkobiercom właścicieli i osobom, które nabyły od nich roszczenia.
Więcej na ten temat: http://tvn24.pl