18.08.2011 Warszawa – lokatorzy pod sejmem

Przy dźwiękach syren, bębnów i gwizdów odbyła się 18 sierpnia demonstracja organizacji lokatorskich przeciwko powrotowi eksmisji na bruk.

70 osób domagało się nowelizacji przepisów Kodeksu postępowania cywilnego dotyczących eksmisji na bruk. Jeżeli Parlament nie uchwali zmian do 17 listopada, utracą moc te przepisy, które nakazywały dostarczyć każdej osobie eksmitowanej pomieszczenie tymczasowe.

 

Demonstracje zorganizowały: Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, Komitet Obrony Lokatorów oraz Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej,  protest poparły m.in: OZZ Inicjatywa Pracownicza i Młodzi Socjaliści.

Protestowi towarzyszyły przemówienia na temat społecznych skutków niewielkiej ochrony przed eksmisjami, jaka przewiduje polskie prawo oraz dźwięki ulicznej samby. Skanowano: „Eksmisje STOP!” oraz „Mieszkanie prawem nie towarem!”.
Przypomniano także o sprawie Joli Brzeskiej – działaczce WSL, zamordowanej w marcu br., której sprawa do dnia dzisiejszego nie została wyjaśniona.

Doszło także do przepychanek ze służbami porządkowymi – kwestia, która spowodowała spór było przekazanie petycji. Rejestrując pikietę, organizatorzy zgłosili, ze podczas protestu będzie przekazana petycja i oczekiwali spotkania z marszałkiem Sejmu, które było także obiecane przez marszałka Ludwika Dorna. Okazało się, ze marszałek nie wyraził zainteresowania kwestia eksmisji, a pracownicy kancelarii kazali złożyć petycje na biurze podawczym. W odpowiedzi, protestujący usiłowali wtargnąć na teren Sejmu – doszło do przepychanek z policja i strażą sejmowa.

Po próbie wtargnięcia, protestującym obiecano, ze petycje przyjmie kancelaria marszałka sejmu. Ostatecznie, petycja została złożona, ale nikt nie zobowiązał sie do szybkiego zajęcia się tematem.

Tymczasem sprawa jest pilna – jeżeli do 17 listopada nie zostanie zmieniona uznana za niekonstytucyjna treść art. 1046 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego, przepisy o pomieszczeniach tymczasowych utracą moc. Oznacza to, ze lokatorzy bez prawa do lokali socjalnych będą mogli być eksmitowani na bruk. Parlament i rzad przez ostatnie 8 miesięcy nie zajęły się tematem eksmisji. W wyniku bezczynności władz, grozi nam wiec powrót niehumanitarnej praktyki wyrzucania ludzi z mieszkań bez zapewnienia im żadnego schronienia. Trzeba zaznaczyć, ze eksmisje na bruk zostały uznane za niezgodne z Konstytucja już w 2001 r.

Zobacz także: zdjęcia z akcji oraz materiał wideo

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *