2.08.2011 Warszawa: Zebrali więcej podpisów niż trzeba. Będzie referendum?

Autor: fus, msz

Źródło: http://warszawa.gazeta.pl

151 tys. zweryfikowanych podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie sprzedaży SPEC-u i podwyżek opłat dostarczyli we wtorek do stołecznego ratusza działacze PiS-u. To o kilkanaście tysięcy więcej od wymaganego progu.

Byłoby wielką arogancją ze strony urzędu miasta, gdyby zlekceważył naszą akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum – powiedział we wtorek na placu Bankowym Mariusz Kamiński, szef warszawskiego PiS i były szef CBA. Przed godz. 13 Kamiński w towarzystwie działaczy warszawskiego PiS-u pojawił się na przed stołecznym ratuszem i ogłosił, że jego ugrupowanie zebrało wystarczającą liczbę podpisów do złożenia wniosku o referendum. PiS chce, żeby wszyscy mieszkańcy Warszawy wypowiedzieli się w czterech sprawach: sprzedaży Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz podwyżek opłat za wodę i ścieki, żłobki i komunikację miejską.

Żeby złożyć taki wniosek o referendum, członkowie PiS musieli zebrać 134 tys. podpisów. Podpisywać się mogły tylko osoby zameldowane w stolicy i uprawnione do głosowania – to około 10 proc. wszystkich uprawnionych. – Udało się nam zebrać 151 tys. zweryfikowanych podpisów – pochwalił się Kamiński. Działacze PiS-u wnieśli 12 pudeł z podpisami do gabinetu prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewcz-Waltz, a potem do sali konferencyjnej, gdzie podpisy będą szczegółowo weryfikowane. Rada Warszawy musi teraz powołać komisję, która zajmie się weryfikacją, czy wszystkie osoby, które podpisały się pod wnioskiem figurują w spisach wyborczych. Wniosek zostanie poddany również analizie prawnej, która sprawdzi między innymi, czy pytania są zgodne z prawem. Istnieją podejrzenia, że wniosek może mieć wadę prawną, ponieważ nie można zadawać pytań, które dotyczą przegłosowanych już uchwał (np. w sprawie podwyżek cen biletów)

Mimo to tempo prywatyzacji SPEC-u zostało wyhamowane. Rada Warszawy miała wydać ostateczną zgodę na prywatyzację na posiedzeniu 25 sierpnia, ale już dziś wiadomo, że ten termin jest nierealny. – To jedna z najpoważniejszych uchwał w tej kadencji rady i musimy mieć czas na jej dokładną analizę. Najwcześniejszy termin podjęcia decyzji to wrzesień – powiedziała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy.

Jeżeli Rada Warszawy odrzuci wniosek o referendum z powodów formalnych, to PiS odwoła się od tej decyzji do Sądu Administracyjnego, który może nakazać przeprowadzenie referendum, pomimo odmownej decyzji Rady Warszawy.

Tydzień temu prezydent Warszawy ogłosiła, że SPEC za 1,4 mld zł kupi Dalkia Polska, francusko-australijski holding, która ma już 40 firm ciepłowniczych w Polsce, m.in. w Łodzi i Poznaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *