21 lutego (w środę) , osoby i organizacje zaangażowane w kampanię „Mieszkanie Prawem NIE Towarem”, organizują protest w obronie lokatorów pozbawionych ogrzewania. Poniżej publikujemy tekst apelu, wydanego w związku z akcją.
Pomimo, że tegoroczna zima nie jest tak ostra jak w ubiegłym roku, to nie ma chyba osoby, która chciałaby ją spędzić w mieszkaniu pozbawionym centralnego ogrzewania. Taka sytuacja wydaje się może wielu z nas nieprawdopodobna, ale bardzo często jest to rzeczywistość dla lokatorów wielu prywatnych kamienic czynszowych. Właściciele budynków mieszkalnych, którzy starają się pozbyć dotychczasowych lokatorów aby wynająć mieszkania drożej lub zmienić ich przeznaczenie (np. na przestrzeń użytkową) lub dążą do podwyżek czynszów ale napotykają uzasadniony sprzeciw, bardzo często uciekają się do odcięcia mediów, w celu przeforsowania swoich żądań. Takie możliwości daje im polskie prawo (ponieważ lokatorzy nie mogą zawierać indywidualnych umów z dostawcami energii cieplnej) oraz bierność władz, które nie reagują na takie praktyki. W efekcie, wielu lokatorów jest zmuszonych do życia w warunkach uwłaczających ludzkiej godności ? mieszkając w zimnych i niszczejących lokalach.
Dwa konkretne przypadki:
Lokatorzy z budynku przy ulicy Konduktorskiej 18 w Warszawie od listopada 2005 roku są pozbawieni centralnego ogrzewania w wyniku postępowania właścicieli kamienicy: Roberta Juszczaka i Doroty Szarzyńskiej-Juszczak. Właściciele, dążąc do podwyżki czynszów i pozbycia się lokatorów z budynku, jesienią 2005 roku rozwiązali umowę z firmą SPEC (dostawcą energii cieplnej), pomimo, że lokatorzy opłacali centralne ogrzewanie. Swoje postępowanie umotywowali stwierdzeniem, że lokatorzy są rzekomo zadłużeni wobec poprzednich właścicieli kamienicy, a także że nie opłacają czynszu w odpowiedniej wysokości. Tymczasem, poprzedni właściciele kamienicy nie zgłaszali nigdy żadnych roszczeń, a lokatorzy opłacali obecnym właścicielom taki sam czynsz jak poprzednim (Robert Juszczak i Dorota Szarzyńska-Juszczak uznali jednak, że jest to wartość zbyt niska, choć nie wypowiedzieli jej wysokości w sposób, jaki wymagała tego ?Ustawa o ochronie praw lokatorów?). W efekcie, 9 rodzin od 2 lat jest zmuszonych do zamieszkiwania w warunkach uwłaczających ludzkiej godności: w zimnych mieszkaniach, które zostały dodatkowo zawilgocone i zdewastowane przez brak ogrzewania. Ci z lokatorów, których było na to stać, zostali zmuszeni do zakupu piecyków elektrycznych, co znacząco podniosło ich wydatki na utrzymanie. Dodatkowym efektem działania kamieniczników były choroby i zły stan zdrowia mieszkańców kamienicy. Najbardziej bulwersuje w tej sprawie fakt, że sądy dwukrotnie nakazywały właścicielom włączenie ogrzewania, ale za każdym razem postanowienia zostały zignorowane. Decyzji sądu nie chciała wyegzekwować ani policja, ani komornicy.
Lokatorzy z budynku przy ulicy Marysińskiej 22 w Warszawie są pozbawienie prądu, a tym samym także ogrzewania od 2005 roku. Właściciel budynku, Józef Piaszczyński, stara się tym samym zmusić ich do opuszczenia mieszkania. Pomimo, że lokatorzy regularnie wpłacają opłaty za wynajem lokalu na konto depozytu sądowego, to właściciel kamienicy stara się ich zmusić do wyprowadzki drastycznie pogarszając warunki mieszkaniowe (poza odcięciem prądu, odłączył on także bieżącą wodę i skutecznie zablokował system kanalizacyjny). W efekcie, większość lokatorów opuściła już budynek mając dość szykan, ale pozostała w nim rodzina, która jest zmuszona do egzystencji w skrajnych warunkach. Analogicznie, jak w przypadku lokatorów z Konduktorskiej 18, problemem lokatorów z ulicy Marysińskiej 22 nie zainteresowały się ani policja, ani żadne inne służby publiczne.
Dość tego! Chcemy żyć w godnych warunkach!
Powyższe przypadki nie są jedynie wyjątkami, choć nie jest znana dokładna liczba osób, które marzną z powodu pazerności właścicieli.
Organizacje i osoby zaangażowane w Kampanie ?Mieszkanie Prawem, NIE Towarem? wyrażają swój sprzeciw wobec praktyk właścicieli, którzy, dążąc do maksymalizacji zysków, nie wahają się terroryzować lokatorów za pomocą zimna i dewastacji lokali mieszkalnych. Protestujemy także przeciwko bierności instytucji publicznych, które pozostają głuche na tragedie wielu rodzin pozbawionych ogrzewania podczas mrozów. Domagamy się natychmiastowej reakcji władz publicznych w przypadkach, gdy lokatorzy są pozbawieni ogrzewania w miesiącach zimowych oraz żądamy zapewnienia takim osobom szybkiego dostępu do centralnego ogrzewania.
Stosunkowo prostym rozwiązaniem tego problemu jest zapewnienie najemcom lokali mieszkalnych możliwości indywidualnego zawierania umowy z dostawcami energii cieplnej. W ten sposób, właściciele nie będą mieli możliwości szykanowania lokatorów za pomocą odcięcia ogrzewania.
Jednym z podstawowych praw socjalnych, jest prawo do życia w godnych warunkach. Obecnie, w Polsce prawo to jest nagminnie łamane przez środowiska właścicieli budynków mieszkalnych, przy biernej postawie władz publicznych. Czas z tym skończyć ? chcemy żyć w godnych warunkach!
Aby zaprotestować przeciwko tej sytuacji, 21 lutego organizujemy akcję protestacyjną w obronie lokatorów pozbawionych ogrzewania.
Dość bezkarności kamieniczników!
Dość bierności władz!
W obronie praw lokatorów!
21 lutego 2007 roku (środa); godzina 15:00: Pikieta w obronie lokatorów pozbawionych ogrzewania
Miejsce: Ministerstwo Sprawiedliwości (przy Placu na Rozdrożu);
Organizatorzy: organizacje i osoby zaangażowane w Kampanie ?Mieszkanie Prawem NIE Towarem?
Serdecznie zapraszamy!