Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów zostało utworzone w 2006 roku przez Jolantę Brzeską oraz innych lokatorów i lokatorki pokrzywdzone w wyniku reprywatyzacji warszawskich mieszkań komunalnych (więcej o Brzeskiej i reprywatyzacji przeczytasz poniżej). Obecnie kontynuujemy działania Brzeskiej, wspierając lokatorów i lokatorki oraz walcząc z kryzysem mieszkaniowym, napędzanym przez elity wyniszczające nasze miasto. Żądamy znaczących inwestycji w budowę miejskich mieszkań z regulowanym niskim czynszem oraz poprawę warunków w już istniejących! Rafał Trzaskowski musi zacząć przedkładać interes mieszkańców i mieszkanek Warszawy ponad interesy deweloperów i spekulantów!
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Dołącz do nas!
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Chcesz razem z nami walczyć o sprawiedliwą politykę mieszkaniową Warszawy i godne warunki mieszkaniowe dla wszystkich? Napisz na: wsl.brzeskiej@gmail.com
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Obserwuj nas na mediach społecznościowych:
Reprywatyzacja stolicy
W maju 1945 roku, po wymarszu wojsk hitlerowskich z Warszawy, 84 procent jej lewobrzeżnej części było w ruinach. Polki i Polacy zaczęli zjeżdżać się do stolicy i rozpoczęli jej intensywną odbudowę. W październiku tego samego roku uchwalono Dekret Bieruta, który stanowił o skomunalizowaniu gruntów w Warszawie. Odbudowywane budynki zostały przejęte przez państwo w celu usprawnienia rekonstrukcji stolicy. Państwo przejęło grunty wraz z długami i kredytami, które zostały wobec tego umorzone. Przedwojennym właścicielom gruntów, którzy mieszkali za granicą, rząd PRL wypłacił ponad 250 mln dolarów (ok. 2 mld dzisiejszych dolarów) odszkodowań. Szacuje się, że nad odbudową stolicy w latach 1945-1963 warszawiacy i warszawianki spędzili ponad 50 milionów nieopłaconych godzin. Do odbudowanych w ten sposób budynków następnie wprowadzali się ze swoimi rodzinami. Jednym z takich przypadków była rodzina Jolanty Brzeskiej, której ojciec uczestniczył w odbudowie kamienicy przy ulicy Nabielaka 9.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Po transformacji ustrojowej, gdy Polską zaczął rządzić biznes, rozpoczęła się reprywatyzacja stolicy, czyli przekazywanie budynków miejskich w prywatne ręce. Równocześnie rozpoczęto handel prawem własności do gruntów, na których wzniesiono budynki komunalne. Wiele kancelarii zajmujących się “odzyskiwaniem mienia” fałszowało papiery przedwojennych właścicieli i właścicielek gruntów. Następnie podając się za nich albo ich potomków występowały o wydanie kamienic lub wypłatę milionów złotych “odszkodowań”. Władze miejskie i państwowe wydawały w prywatne ręce działki i kamienice mieszkalne. Łączna wartość odszkodowań oraz nieruchomości wydanych w prywatne ręce w latach 2003-2016 wyniosła ponad 20 miliardów złotych. Łącznie w latach 1990-2016 zwrócono w ten sposób 4159 nieruchomości, w tym kamienice zamieszkałe przez ok. 55 tysięcy lokatorów i lokatorek, których pozbywano się poprzez nagłe podwyżki czynszów, zastraszanie, nękanie, a nawet, jak w przypadku Jolanty Brzeskiej, mordowanie. Wszystko po to, aby następnie wynajmować mieszkania drożej na rynku prywatnym.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
23 czerwca 2008 roku Hanna Gronkiewicz-Waltz, pełniąca wtedy funkcję prezydentki Warszawy, podpisała zarządzenie usprawniające wydawanie zamieszkanych kamienic w prywatne ręce. Według zarządzenia 1777/2008, warszawski ratusz, na którego czele stała, mógł wydawać kamienice przed zakończeniem sądowych postępowań reprywatyzacyjnych. Dzięki temu jej rodzina dorobiła się budynku przy ulicy Noakowskiego 16, a wiele innych kamienic trafiło w ręce jej znajomych.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Choć dzięki walce środowisk lokatorskich udało się ograniczyć kradzież publicznych mieszkań, reprywatyzacja wciąż trwa. Obecnie przejawia się choćby w celowym zaniedbywaniu mieszkań komunalnych (tu link do artykułu “Środowisko naukowe do władz Warszawy”), doprowadzaniu budynków miejskich do ruiny oraz wysiedlania ich mieszkańców i mieszkanek. Podobny schemat uwidacznia się w przypadku Osiedla Przyjaźń na warszawskich Jelonkach. Od maja 2024 roku Rafał Trzaskowski wyrzucił z terenu osiedla ponad 100 osób. Wszystkie eksmisje odbyły się z pogwałceniem prawa – w żadnej z nich nie uczestniczył komornik oraz nie było sądowego nakazu eksmisji.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Kim była Jolanta Brzeska?
Jolanta Brzeska wychowała się w kamienicy przy ulicy Nabielaka 9, odbudowanej po wojnie między innymi przez jej ojca. W 2006 roku, w wyniku reprywatyzacji, miasto oddało kamienicę w prywatne ręce Marka Mossakowskiego. Pół roku po zawłaszczeniu budynku, nowy właściciel podniósł czynsze do kwoty, na której wpłacanie nie było stać rodzin zamieszkujących kamienicę. To wtedy Brzescy wraz z innymi lokatorami i lokatorkami reprywatyzowanych kamienic z całej Warszawy założyli Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów. Organizacja miała na celu zrzeszenie poszkodowanych lokatorów i lokatorek, badanie warszawskiej reprywatyzacji i walkę z instytucjami, których działania bezpośrednio skazywały kolejne warszawskie rodziny na bezdomność. Brzeska zaczęła być regularnie nękana przez nowego wynajmującego, członków mafii reprywatyzacyjnej oraz tzw. “ekipy remontowe” – ludzi wynajmowanych przez właścicieli kamienic do dręczenia niechcianych lokatorów i lokatorek. Pomimo tego kontynuowała swoją działalność.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Morderstwo Brzeskiej
1 marca 2011 roku Jolanta Brzeska została zamordowana za walkę z mafią reprywatyzacyjną i warszawskim ratuszem, chroniącym interesów przestępców. Jej oblane naftą, spalone ciało znaleziono w Lesie Kabackim. Od tego czasu skorumpowane organy ścigania na każdym szczeblu skutecznie hamowały i tuszowały śledztwo dotyczące morderstwa działaczki. Brzeska została zamordowana za to, że wiedziała za dużo. A za tą wiedzą szły konkretne działania, które zaczęły stawać się zbyt niebezpieczne dla elit bogacących się na krzywdzie najuboższych.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Działania WSL
Od trzynastu lat staramy się doprowadzić do ukarania sprawców morderstwa. Domaganie się sprawiedliwości dla Jolanty Brzeskiej oznacza również walkę o spełnienie postulatów, które prowadziły działaczkę w jej działaniach. Walczymy o niższe czynsze i sprawiedliwą politykę mieszkaniową. Działania Brzeskiej i innych zrzeszonych w ruchu lokatorskim, poza odtajnianiem okoliczności reprywatyzacji, przyniosły konkretne materialne skutki, takie jak:
→
→ Spowolnienie likwidacji Warszawskiego zasobu mieszkań komunalnych o 97% rocznie względem lat 90-tych
→ Przyspieszenie podłączania budynków komunalnych do centralnego ogrzewania w wyniku kampanii dotyczącej C.O. prowadzonej przez WSL w latach 2018-2019
→ Utworzenie sejmowej komisji weryfikacyjnej badającej sprawy reprywatyzowanych kamienic – dotąd zbadano ponad 1350 przejęć, większość uznając za bezprawne. Poszkodowanym lokatorom wypłacono łącznie 11 milionów złotych odszkodowań
→ Włączenie do zasobu komunalnego 4 reprywatyzowanych kamienic w 2022 roku – za wyrokiem nsa Warszawski ratusz zadeklarował pracę nad zakwestionowaniem kolejnych 140 decyzji reprywatyzacyjnych.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Oprócz tego udzielamy również porad prawnych, prowadzimy warsztaty z prawa lokatorskiego oraz organizujemy akcje protestacyjne. Obserwuj nas, aby być na bieżąco i dołączać do naszych działań!
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Tylko wspólnymi siłami zażegnamy kryzys mieszkaniowy!