
W dniach
9-10 grudnia w
Warszawie zorganizowano trzy protesty lokatorskie a także odbyła się druga rozprawa Oskara Hejki (lokatora walczącego o zapewnienie lokatorom ze zreprywatyzowanych kamienic lokali zastępczych). Poniżej publikujemy krótkie omówienia wydarzeń z tych dni.
9 grudnia około 100 osób reprezentujących różne warszawskie organizacje lokatorskie pikietowało pod Sejmem w proteście przeciwko obowiązującemu w Polsce prawu mieszkaniowemu. Głównym celem akcji było zwrócenie uwagi opinii publicznej na podstawowe problemy z jakimi borykają się lokatorzy: podwyżki czynszów, eksmisje oraz odcinanie mediów. Winę za taki stan rzeczy ponosi w dużej mierze obowiązujące w Polsce prawo.
Relacja z akcji
10 grudnia,
Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów zorganizowało kolejny protest podczas obrad
Rady Warszawy, domagając się zorganizowania
„Okrągłego Stołu Lokatorskiego” – spotkania przedstawicieli samorządu z organizacjami zrzeszającymi lokatorów. WSL naciska na zorganizowanie „Okrągłego Stołu” od lipca br. – celem spotkania ma być przedyskutowanie zasad polityki mieszkaniowej w Warszawie oraz uwzględnienie w dokumentach regulujących zarządzanie komunalnym zasobem mieszkaniowym postulatów środowisk lokatorskich.
10 grudnia miała także miejsce druga rozprawa Oskara Hejki przeciwko Skarbowi Państwa. Lokator pozwał Skarb Państwa w związku z niekonstytucyjnością art. 21 ust. 4 Ustawy o ochronie praw lokatorów. Art. 21 Ustawy nakazuje gminie zapewnić lokatorom lokal zamienny w sytuacji gdy mieszkanie jest sprzedawane prywatnemu właścicielowi – przepis ten ma jednak zastosowanie jedynie w przypadku prywatyzacji budynków gminnych, a nie dotyczy lokali reprywatyzowanych co powoduje nierówność praw lokatorów w tych dwóch sytuacjach. Sprawa sądowa, która toczy się przed Sądem Rejonowym dla Warszawy- śródmieścia, ma na celu skierowanie ustawy o ochronie praw lokatorów do Trybunału Konstytucyjnego i zapewnienie, że w toku postępowania reprywatyzacyjnego gminy zostaną zobowiązane do zapewnienia lokatorom lokali zamiennych. Relacja z rozprawy
Organizacje lokatorskie z całego kraju regularnie biorą udział w rozprawach w ramach procesu Hejki i starają się je nagłaśniać. 10 grudnia, WSL po rozprawie zorganizował krótką pikietę pod Ministerstwem Skarbu Państwa oraz przygotował pismo popierające postulat zapewnienia lokatorom ze zreprywatyzowanych zasobów mieszkalnych lokali zastępczych.
Treść pisma tutaj