Lokatorski monitoring wyborów samorządowych 2010

W związku z nadchodzącymi wyborami samorządowymi, Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów rozpoczęło akcję monitorowania programów wyborczych pod kątem polityki mieszkaniowej. Projekt „lokatorski monitoring wyborów samorządowych 2010” ma na celu zebranie informacji o poglądach kandydatów na urząd prezydenta stolicy na najważniejsze problemy związane z polityką mieszkaniową. Monitoring będzie obejmował analizę treści programów oraz przeprowadzenie ankiety wśród kandydatów i kandydatek na urząd prezydenta. 16 listopada wszyscy starający się o najważniejszy urząd w stolicy otrzymali od WSL 9 pytań na tematy takie jak: podwyżki czynszów w zasobach komunalnych, konsekwencje reprywatyzacji, budownictwo mieszkaniowe, zarządzanie lokalami socjalnymi.

Po otrzymaniu odpowiedzi, opinie kandydatów wraz z komentarzem opublikujemy na naszej stronie internetowej.

Poniżej prezentujemy listę pytań WSL:

 

1. Czy Pana/Pani zdaniem, obecny zasób mieszkaniowy miasta stołecznego Warszawy (lokale komunalne i socjalne) jest wystarczający do zaspokojenia istniejących potrzeb? (Prosimy o odniesienia się do takich danych jak: ilości obecnie dostępnych mieszkań, szacunkowe potrzeby społeczne, ilość budowanych mieszkań).

2. Czy opowiada się Pan/Pani za aktywnym udziałem miasta w rozwoju zasobu komunalnego? Prosimy opisać jakie rozwiązania proponuje Pan/Pani w tym zakresie.

3. Czy obecnie przeznaczane środki na budownictwo komunalne są Pana/Pani zdaniem wystarczające? W przypadku odpowiedzi przeczącej, prosimy o wskazanie skąd zamierza Pan/Pani pozyskać środki na budownictwo mieszkaniowe.

4. Jakie jest Pana/Pani zdanie na temat problemów społecznych wywoływanych przez reprywatyzację? W jaki sposób planuje je Pan/Pani rozwiązać?

5. Czy obecnie obowiązujące kryteria dochodowe przyznawania mieszkań komunalnych są Pana/Pani zdaniem adekwatne do uzyskiwanych przez mieszkańców dochodów i ich potrzeb mieszkaniowych?

6. Jaka jest Pana/Pani strategia zarządzania lokalami socjalnymi? Co sądzi Pan/Pani o polityce tworzenia osiedli takich jak przy ul. Dudziarskiej (bloki złożone wyłącznie z lokali socjalnych, położone na peryferiach miasta)?

7. Co sądzi Pan/Pani o koncepcjach budowania osiedli kontenerów socjalnych, tak jak ma to miejsce, np. w Bydgoszczy czy Poznaniu?

8. Czy Pana/Pani zdaniem czynsz w lokalach komunalnych powinien być dostosowany do dochodów lokatorów? (Prosimy o odniesienie się do proponowanego przez Pana/Panią mechanizmu ustalania stawek czynszów w tych lokalach oraz opinię o podwyżkach czynszów w zasobach komunalnych z maja 2010r)

9. Jakie jest Pana/Pani zdanie na temat coraz większej liczbie grodzonych osiedli? Czy jest Pan/Pani zwolennikiem/zwolenniczką ograniczenie ich liczby?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *