Burzliwy przebieg miała sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy 17 marca. Na sali obrad pojawiło się kilkadziesiąt osób z Komitetu Obrony Lokatorów, Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej.
Protestujący mieli ze sobą zdjęcia tragicznie zmarłej działaczki WSL Jolanty Brzeskiej. Przynieśli również transparenty „W obronie praw lokatorów” oraz „Kto następny?”.
Gdy sesja Rady miała się rozpocząć wkroczyli na część sali zajmowaną przez radnych. Jakub Gawlikowski z KOL przypomniał, że od lat lokatorzy przychodzili i spokojnie czekali na wysłuchanie postulatów, tymczasem radni ignorowali ich. Dodał, że rada nie zajmująca się problemami zwykłych obywateli powinna być rozwiązana. Marek Jasiński z KOL przypomniał, że samorząd nie reagował na doniesienia o łamaniu prawa w przypadku reprywatyzacji budynków. Piotr Ciszewski z WSL powiedział radnym, że przez lata chętniej zajmowali się nadawaniem różnym osobom honorowego obywatelstwa miasta niż pracami nad programami budownictwa komunalnego.
Obecni na sali funkcjonariusze straży miejskiej próbowali zepchnąć lokatorów, jednak im się to nie udało. Protestujący sami przeszli później na część sali przeznaczoną dla publiczności.
Gdy rozpoczęła się sesja Piotr Ciszewski zapytał przez tubę czy i kiedy Rada ma zamiar odnieść się do postulatów strony społecznej. W odpowiedzi przewodnicząca Rady Ewa Malinowska-Grupińska (PO) wezwała straż miejską aby wyprowadziła pytającego. Doprowadziło to do przepychanki z zebranymi na publiczności, którzy nie chcieli ustąpić. Powiedzieli oni, że jeśli nie można zadać ważnego pytania z publiczności, to są gotowi przenieść się na mównicę.
Interweniowało kilkunastu strażników miejskich. Lokatorzy aby nie doprowadzić do poważniejszego starcia opuścili salę obrad. Ponieważ interwencję zaczęły filmować media okazało się, że strażnicy udzielą protestującym jedynie pouczenia. Jeden z nich otwarcie tłumaczył się poleceniem od przewodniczącej Rady.
Wśród postulatów ruchów lokatorskich przedstawionych radnym już w poprzedniej kadencji jest zwołanie tzw. okrągłego stołu w sprawie mieszkalnictwa, czyli negocjacji pomiędzy przedstawicielami strony społeczne a władz miasta. Lokatorzy domagają się również lepszego programu budownictwa komunalnego oraz pomocy dla osób oddanych wraz z budynkami prywatnym kamienicznikom.
Relacje mediów:
Telewizyjny Kurier Warszawski | TVN Warszawa | Gazeta Wyborcza