Źródło: http://rozbrat.org
Na zlecenie Amnesty International Poznań opracowana została kolejna opinia prawna poświęcona kontenerom jako lokalom socjalnym. Autorka opinii mec. Katarzyna Rychtanek stwierdza, że według obowiązującego prawa „lokal socjalny może zostać wyodrębniony wyłącznie w budynku, co uniemożliwia kwalifikowanie obiektów kontenerowych jako lokali socjalnych czy zamiennych. W każdym wypadku, gdy sąd orzeknie o uprawnieniu do lokalu socjalnego, eksmitowany nie może w świetle obowiązujących przepisów prawnych zostać umieszczony w obiekcie kontenerowym”.
Wskazuje również, że „system prawny jest systemem spójnym, niesprzecznym, stwierdzić należy, że zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej – w tym osób eksmitowanych – następuje w drodze zapewniania lokali socjalnych i zamiennych przez wykorzystanie zasobu mieszkaniowego. On natomiast składa się wyłącznie z lokali, którymi jak już wyżej wskazano, nie mogą być obiekty kontenerowe.”
Opina ta potwierdza i rozszerza, opracowaną w marcu b.r. „Opinię prawną niezależnego zespołu specjalistów Komisji Krajowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza do spraw z zakresu prawa mieszkaniowego”, która analizowała zgodność projektu posadowienia w Poznaniu osiedla kontenerów w odniesieniu do prawa lokalnego i statutu ZKZL.
Pełna treść raportu dostępna jest na stronie Rozbratu