Głęboki kryzys mieszkaniowy w Polsce to wynik konkretnej polityki wolnorynkowej, którą forsuje każdy kolejny rząd od 1989 roku. Obok wspierania banków i deweloperów miliardami z publicznej kasy, władze konsekwentnie niszczą publiczny zasób mieszkań i akademików oraz deregulują prawo chroniące najemców.
Przez trzy dekady prywatyzacji i wyburzeń straciliśmy niemal 70 procent zasobu tanich lokali mieszkalnych. W tym okresie udział mieszkań komunalnych względem ogółu zasobu spadł czterokrotnie, z 16,7 proc. (1990) do niecałych 4 proc. (2022).
Ludzie coraz częściej zrzeszają się by skutecznie bronić publicznego zasobu. Poznaj aktywne grupy w Polsce, które aktualnie walczą o zachowanie i poszerzenie publicznego zasobu mieszkaniowego. Uczestnicy kolektywu Osiedle Przyjaźń zrzeszający głównie studentów, którym władze Warszawy grożą eksmisjami. Mieszkańcy poznańskiego Osiedla Maltańskiego bronią się przed masowym wysiedleniem przez Kościół zbratany z Ratuszem. Pomorska akcja lokatorska prowadzi aktywną walkę z samorządami o informacje nt. skali zjawiska miejskich pustostanów w Trójmieście i zapowiada kampanię przeciwko podwyżkom związanym z Airbnb.
Spotkanie w ogrodzie skłotu Syrena (ul. Wilcza 30) odbędzie się po proteście 0% szans na mieszkanie? Dość tego! Zapraszamy gorąco na protest! Link: https://fb.me/e/4h1VchguH
