Dość dyktatury czynszojadów! Sprawiedliwość dla Brzeskiej! 13. rocznica zabójstwa

Dość wysokich cen wynajmu i dyktatury czynszojadów! Dość bezkarności prokuratorów i policjantów, ktorzy pomogli tuszować śledztwo w sprawie morderstwa działaczki lokatorskiej 

Sprawiedliwość dla Jolanty Brzeskiej! 13. rocznica morderstwa. Wszyscy pod Ministerstwem Sprawiedliwości, pl. na Rozdrożu, jutro (piątek 1.marca) o 14.30!

Czemu protestujemy u ministra sprawiedliwości?

Od chwili śmierci Brzeskiej warszawska policja i prokuratura popełniły szereg rażących błędów, utrudniając przeprowadzenie skutecznego śledztwa. Prokuratura rejonowa Warszawa – Mokotów założyła najbardziej niewiarygodną tezę: że ma do czynienia z samobójstwem. Prokuratorzy od początku chcieli uciec od potrzeby dociekania o zbrodni na działaczce WSL. Dopiero po dwóch latach od rozpoczęcia śledztwa, w wyniku nacisku środowisk lokatorskich, za przyczynę śmierci Brzeskiej uznano morderstwo. Do tej pory jednak nie znaleziono winnych. Brutalne zabójstwo Jolanty Brzeskiej to jedna z największych, niewyjaśnionych zbrodni politycznych w III RP. Działaczkę zamordowano za to, że skutecznie walczyła z działaniami mafii reprywatyzacyjnej współpracującej z warszawskim ratuszem.

Kim była Jolanta Brzeska?

Działaczka WSL wychowała się na Mokotowie w mieszkaniu komunalnym przy ulicy Nabielaka 9. Kamienicę tą, zniszczoną niemal całkowicie, odbudowano w 1945 roku wbrew zaleceniom Biura Odbudowy Stolicy. W odbudowie brał udział ojciec Jolanty, Franciszek Królikowski. W 2006 roku kamienica ta została przejęta w wyniku reprywatyzacji. Po zawłaszczeniu budynku, nowy właściciel zaczął utrudniać życie najemcom i podniósł czynsze do kwoty, której większość nie była w stanie płacić. To wtedy Brzescy, wraz z innymi lokatorami i lokatorkami reprywatyzowanych kamienic z całej Warszawy założyli Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów. Organizacja działa do dziś, jej celem jest zrzeszanie lokatorów i lokatorek w celu poprawy warunków mieszkaniowych.

Przez swoją działalność Brzeska była regularnie nękana przez czyścicieli kamienic – ludzi wynajmowanych przez właścicieli do wysiedlania lokatorów. Brzeska się nie poddawała. W 2008 roku złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości działania zorganizowanej grupy przestępczej w związku z reprywatyzacją kamienic. Prokuratura nie wszczęła śledztwa. 1 marca 2011 roku Jolanta Brzeska została zamordowana. Jej zwęglone, oblane naftą ciało znaleziono w Lesie Kabackim.

Polskie państwo pozostaje silne wobec biednych i słabe wobec bogatych. Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów im. Jolanty Brzeskiej prowadzi stale kampanię na rzecz sprawiedliwości dla swojej patronki. Walczymy o ukaranie sprawców morderstwa oraz nieudolnych organów ścigania. Działamy także na rzecz poszerzenia zasobu komunalnego, poprawy warunków w mieszkaniach należących do miasta, zasiedlania marniejących pustostanów i regulacji cen wynajmu prywatnych lokali.

Dołącz do nas aby walczyć wspólnie o sprawiedliwość dla Jolanty Brzeskiej oraz kontynuować jej walkę o tanie mieszkania!