Autor: LA
Zaproszenie na konferencję lokatorską – Warszawa 28-29 marca 2009 r.
Lewicowa Alternatywa i Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów
zapraszają na konferencję:
Kwestia mieszkaniowa i ruchy lokatorskie w dobie globalizacji
Warszawa, 28-29 marca 2009 r.
Patronat medialny: Przegląd Anarchistyczny, Recykling Idei, Portal Lewicowo.pl
Przez ostatnie cztery lata, w ramach kampanii społecznej ?Mieszkanie Prawem NIE Towarem? stosunkowo dużo miejsca poświęciliśmy analizie polityki mieszkaniowej władz państwowych i samorządowych. Praktycznie wszystkie otwarte spotkania dyskusyjne i konferencje skupiały się na problematyce założeń lokalnej i krajowej polityki mieszkaniowej oraz konstrukcji prawa mieszkaniowego. Jednak problemy lokatorskie w Polsce nie wynikają tylko i wyłącznie z działań władz, ale stanowią również konsekwencję szerszych zjawisk społecznych: przemiany charakteru miast wynikające z procesów globalizacji oraz słabości współczesnego ruchu lokatorskiego, który nie potrafi skutecznie na te zmiany odpowiedzieć. Konferencja składać się będzie z 3 bloków tematycznych:
1. Współczesne zmiany charakteru miast
Pierwszy blok tematyczny naszej konferencji ma stanowić omówienie przemian współczesnych miast. Kluczową kwestią jest tutaj opisanie procesu powstawania metropolii ? nowoczesnych ośrodków miejskich, które pod wieloma względami odróżniają się od miast, jakie znamy z XX wieku. Te nowe, ogromne centra miejskie charakteryzują się zupełnie inną hierarchią priorytetów (funkcja mieszkalna nie jest już tak ważna jak funkcje reprezentacyjne, czy komunikacyjne), polityką lokalną nastawioną raczej na zamożne warstwy społeczne, innymi zasadami kształtowania ładu przestrzennego (prywatyzacją przestrzeni publicznej, powstawaniem grodzonych osiedli).
Częścią procesu powstawania metropolii jest też gentryfikacja (inaczej: uburżuazyjnienie) ? czyli renowacja starych dzielnic miejskich, która dokonywana jest wspólnie przez kapitał prywatny i władze lokalne, a która prowadzi do wzrostu czynszów, zamiany przestrzeni mieszkalnej na użytkową i wzrostu wartości budynków. Ostatecznie, efektem gentryfikacji staje się wyparcie średnio i nisko zarabiających mieszkańców poza centrum miasta.
W pierwszej części konferencji, chcemy opisać procesy metropolizacji i gentryfikacji oraz podyskutować nad możliwym stanowiskiem ruchu lokatorskiego w tej kwestii.
2. Historyczne formy działań ruchów lokatorskich
Choć obecnie ruch lokatorski w Polsce jest relatywnie słaby, to w różnych krajach i w różnych momentach historycznych zorganizowani mieszkańcy potrafili skutecznie wpływać na sytuację społeczno-ekonomiczną w wielu miejscach na świecie. Ruch lokatorski ma więc swoją ?ukrytą historię?: masowych strajków czynszowych w II Rzeczpospolitej, skutecznych blokad eksmisji w wielu krajach, czy powszechnego, nielegalnego samowolnego osadnictwa w krajach Trzeciego Świata.
W drugiej części konferencji, na podstawie kilku przykładów historycznych, chcemy podyskutować nad aktualnością kluczowych strategii działania ruchu lokatorskiego (strajków czynszowych, blokad eksmisji i samowolnego zajmowania niewykorzystanych budynków).
3. Prezentacja współczesnych organizacji lokatorskich z Polski i innych krajów
Debaty o procesach społecznych i historii ruchu lokatorskiego są same w sobie bezwartościowe, o ile nie towarzyszy im refleksja nad tym, jak praktycznie działać ?tu i teraz?. Dlatego też, w ostatniej części konferencji, chcemy zaprezentować doświadczenia współcześnie działających w Polsce organizacji lokatorskich (Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej oraz Forum Organizacji Lokatorskich z Krakowa) oraz przedstawić dwa doświadczenia z zagranicy: przykład organizacji lokatorów w dzielnicy Berlina ?Kreuzberg? oraz historię strajku czynszowego w Republice Południowej Afryki.
Celem tej części konferencji jest przeanalizowanie możliwości wspólnego działania oraz zastanowienie się nad najbardziej skutecznymi metodami działań w obecnej sytuacji.
Harmonogram konferencji:
Sobota 28 marca
11:00 ? rozpoczęcie konferencji
11:15-12:00 ?Gentryfikacja ? proces kształtowania przestrzeni miejskiej według potrzeb kapitału?
12:00-12.30 ?Warszawska Praga ? przykład procesów gentryfikacji?
12:30-12:45 Przerwa
12:45-13:15 ?Nowoczesne metropolie a sytuacja mieszkańców?
13:15-14:00 DYSKUSJA: W poszukiwaniu odpowiedzi ruchów społecznych
na zmiany charakteru miast.
14:00 ? 15:00 Przerwa obiadowa
15:00 Prezentacja działających organizacji lokatorskich z różnych miast Polski:
Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów (Warszawa)
Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej (Warszawa)
Forum Organizacji Lokatorskich (Kraków)
16:00 Ruchy lokatorskie na świecie:
Walka lokatorów w dzielnicy Kreuzberg (Berlin)
Ruch lokatorski i strajki czynszowe w RPA
17:00 DYSKUSJA: Możliwości wspólnego działania na szczeblu krajowym i międzynarodowym
Niedziela 29 marca
11:00-12:00 ?Strajki czynszowe, blokady eksmisji i samowolne osadnictwo ? historyczne formy akcji bezpośrednich stosowane przez ruch lokatorski?
12:00-13:00 ?Bariery rozwoju ruchu lokatorskiego?
13:00 DYSKUSJA: Aktualność historycznych form działań ruchów lokatorskich w dobie globalizacji
ZAPRASZAMY!