Petycja do wojewody łódzkiego

Petycja do wojewody łódzkiego, wręczona przez łódzkie organizacje zaangażowane w Kampanie ?Mieszkanie Prawem NIE Towarem? podczas pikiety 20 stycznia 2005


Łódź dn. 20.01.2005
Wojewoda Łódzki Stefan Krajewski
ul. Piotrkowska 104
90-926 Łódź

?MIESZKANIE PRAWEM NIE TOWAREM!? NIE DLA UWOLNIENIA CZYNSZÓW!

W styczniu 2005 r. zmieniona została ustawa o ochronie praw lokatorów. Na podstawie znowelizowanej ustawy kamienicznicy uzyskali prawo do podnoszenia wysokości czynszów o 10% w skali roku. Podwyżki mogą być jednak większe, jeżeli czynsz jest niższy od 3% wartości odtworzeniowej (wartość odtworzeniowa odpowiada w przybliżeniu rynkowej cenie nieruchomości) ? w takiej sytuacji właściciel może najpierw ?wyrównać? czynsz do wysokości 3% procent wartości odtworzeniowej, a po pół roku podnieść go o kolejne 10%.

Zatwierdzone zmiany prowadzą więc do stopniowego urynkowienia czynszów w prywatnych kamienicach, a także w innych budynkach, w których dotąd obowiązywał czynsz regulowany.

Znowelizowanie ustawy o ochronie prawa lokatorów oznacza, że dla setek tysięcy lokatorów budynków prywatnych (w Łodzi w budynkach prywatnych znajduje się 90 tys. mieszkań) wysokość czynszów będzie systematycznie rosła aż do osiągnięcia wysokości rynkowej ? dwa razy wyższej od obecnej (wystarczy 10 lat do wzrostu ceny o 100%). Za zmianami tymi nie idą jednak żadne decyzje o publicznych programach budownictwa, które mogłyby być tańszą alternatywą dla lokatorów najdroższych lokali mieszkaniowych w prywatnych czynszówkach. Co więcej, stowarzyszenia właścicieli nieruchomości już zaskarżyły ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, domagając się całkowitego zniesienia regulacji. W styczniu, złożenie skargi do Trybunału zapowiedział również rząd, który (pod naciskiem właścicieli) także chce całkowitego uwolnienia czynszów. Istnieje, więc silna presja na kolejne zmiany prawa mieszkaniowego w kierunku dalszego urynkowienia tego sektora gospodarki.

Zmiany w prawie mieszkaniowym ? zarówno te, które już weszły w życie, jak i te, które postuluje rząd i kamienicznicy ? oznaczają, więc poddanie znacznej części mieszkalnictwa prawom rynku, co będzie miało katastrofalne konsekwencji społeczne.

W obecnej sytuacji, kiedy czynsze rynkowe wynoszą od 25 do 50% wartości średniej pensji, 50% społeczeństwa znajduje się poniżej granicy minimum socjalnego, oficjalna stopa bezrobocia wynosi blisko 20%, a gminom nie zapewnia się środków finansowych na rozwój taniego budownictwa społecznego i ogranicza wydatki budżetowe na mieszkalnictwo, urynkowienie mieszkalnictwa prowadzi musi do pozbawienia znacznej części lokatorów prawa do dachu nad głową, a dla reszty przynieść musi dramatyczne obniżenie poziomu życia.

Przy obecnych warunkach materialnych społeczeństwa polskiego i ciągłym niedostatku publicznych mieszkań, wolny rynek w mieszkalnictwie oznacza ograniczenia dostępu do mieszkań do nielicznej grupy osób, które będzie na to stać.

Naszym zdaniem, dostęp do tak elementarnego dobra, jak dach nad głową powinien być możliwy dla osób z każdej grupy dochodowej, a komercyjne mieszkalnictwo powinno być jedynie jedną z możliwości, a nie podstawowym mechanizmem zapewniania lokali mieszkalnych. Dlatego też uważamy, że podstawą rozwiązania obecnych problemów mieszkaniowych powinny być publiczne programy taniego budownictwa mieszkaniowego, które pozwoliłby na pełne zaspokojenie potrzeb lokalowych społeczeństwa.

W związku z sytuacją w sektorze mieszkaniowym, zwracamy się do Pana Wojewody ? jako reprezentanta Rządu, z następującymi postulatami, których realizacja jest naszym zdaniem konieczna, aby doprowadzić do poprawy losu setek tysięcy obywateli Polski:

1. powstrzymania uwolnienia czynszów i przywrócenie regulacji ich wysokości do czasu stworzenia odpowiedniej publicznej bazy lokalowej, która gwarantowałaby lokale mieszkalne osobom, których nie stać na opłacanie ceny rynkowej,

2. zapewnienia osobom najuboższym pomocy finansowej, gwarantującej im możliwość opłacenia czynszów w budynkach prywatnych, komunalnych i spółdzielczych,

3. promocji publicznych programów budownictwa mieszkaniowego i systemu zapewniania tanich mieszkań o podstawowym standardzie na zasadach publicznych. Uważamy, że stworzenie programu budowy tanich mieszkań dla najuboższych może przynieść rozwiązanie zarówno problemu mieszkalnictwa w Polsce, jak i ważkiego problemu bezdomności.

Stowarzyszenia, organizacje społeczno-polityczne oraz osoby prywatne popierające petycję:

Ogólnopolski Związek Bezrobotnych, oddział Łódź
Czerwony Kolektyw/Lewicowa Alternatywa
Inicjatywa Pracownicza/Federacja Anarchistyczna, sekcja Łódź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *