Pytanie Na Śniadanie: Fatalne warunki mieszkaniowe

Walka lokatorska, antyspołeczne działania władz Warszawy, marginalne wsparcie rządu w walce z ubóstwem energetycznym (dodatki po 15 zł miesięcznie, brak zakazu odcinania prądu uboższym osobom) – o tym mówi się już w całej Polsce.

Iwona Tereszczak (WSL) i dr Michał Sutkowski opowiadają o naszej kampanii oraz badaniach pod kątem chorób wywołanych zbyt wysokimi kosztami ogrzewania. Choroby i długi to główne skutki antyspołecznej polityki mieszkaniowej i braku C.O. w większości kamienic zarządzanych przez gminę. Ogromne koszty utrzymania lokali w takich budynkach powodują że statutowo tanie mieszkalnictwo komunalne to czysta fikcja. Najbiedniejsi są zmuszeni płacić najwięcej, jeśli nie chcą zamarznąć. Nawet przy ogromnych kosztach prądu używanego najczęściej do ogrzewania, ciężko uniknąć chłodu i wilgoci. Trujące, czasem śmiercionośne grzyby skracają życie tysięcy lokatorów, w tym – jak Iwona – ubogich pracownic samorządu (biblioteki, żłobki, przedszkola itd). Liche pensje i wysokie opłaty wpychają w spiralę długów albo każą oszczędzać na własnym zdrowiu.

WSL, do czasu podłączenia wszystkich do C.O., domaga się:
+ uruchomić realne dopłaty wyrównawcze do ogrzewania,
+ zawiesić czynsze i znieść długi,
+ ewakuować wszystkich zagrożonych ludzi z trujących mieszkań.

Problem wysokich kosztów ogrzewania nie dotyczy tylko Warszawy – w całym kraju gminy wyposażyły w C.O. jedynie 30 proc. mieszkań komunalnych. Dużo częściej dochodzi do burzenia zasobu publicznego i prywatyzacji sieci ciepłowniczych. Ta groźna tendencja sprzyja tylko elitom biznesowo-deweloperskim, a uboższe osoby skazuje na okropnie trudne warunki życia. Żądamy zerwania z taką polityką, najpierw ludzie – potem zyski!

Link do wideo: https://fb.watch/xBEZn0WR3Z/