Zachęcamy do obejrzenia nowego reportażu Marii Wiernikowskiej z kanału Zero o Marszałkowskiej 66: LINK
.
W czasie wielkiego kryzysu mieszkaniowego, 16 kwietnia Rafał Trzaskowski podjął decyzję o sprzedaży budynku komunalnego przy Marszałkowskiej 66! (dostępne na stronie urzędu miasta: LINK) Decyzja nie była poprzedzona uchwałą rady miasta, a zarządzenie to wykracza poza kompetencje prezydenta miasta – czytaj więcej: LINK. Aby wytłumaczyć haniebne zarządzenie, podawano, że „dzięki środkom z prywatyzacji dużej kamienicy przy Marszałkowskiej 66 w centrum zbudujemy wiele więcej mieszkań komunalnych poza śródmieściem”. Jednym z najczęściej powtarzanych kłamstw członków stołecznej Platformy jest to, że miliony z prywatyzacji miejskich nieruchomości przeznacza na rozwój zasobu mieszkań komunalnych.
.
Jakie są fakty? Zespół Trzaskowskiego całkowicie ZAMROZIŁ rozwój zasobu mieszkań komunalnych na poziomie, jaki zastał przejmując stery od Gronkiewicz-Waltz (81 tys. lokali). Platforma zamroziła ten rozwój mimo tego, że zgromadziła ogromne środki z prywatyzacji komunalnych nieruchomości. Warszawski ratusz sprywatyzował prawie 400 nieruchomości za łącznie ponad MILIARD złotych w okresie 2015-2024. W samym 2022 roku ratusz zyskał z tej prywatyzacji niemal tyle co wydał na budownictwo komunalne przez całą ostatnią dekadę. Równocześnie w 2022 i 2023 Platforma nie wybudowała ani jednego mieszkania komunalnego w stolicy! (źródło: odpowiedzi na wnioski WSL o udostępnienie informacji publicznej z Biura Polityki Lokalowej – LINK).
.
Zespół Trzaskowskiego wydał oświadczenie (LINK) w sprawie prywatyzacji wysiedlonej Marszałkowskiej 66. Niestety więcej w nim mitów i kłamstw niż faktów. Obalamy je po kolei:
.
1. „Nie zdecydowano jeszcze o sprzedaży tego budynku. Ostatnim elementem jest ogłoszenie przetargu”.
Ogłoszenie o sprzedaży zgodnie z zarządzeniem prezydenta zostało umieszczone na oficjalnej stronie urzędu: LINK. Ogłoszenia o przetargu jeszcze nie ma, ponieważ sześć tygodni od ogłoszenia sprzedaży obowiązuje prawo pierwokupu – dopiero po tym czasie oficjalnie ogłasza się przetarg. Dopiero cofnięcie zarządzenia Trzaskowskiego i zdjęcie oferty z portalu ratusza uznamy za wycofanie się ze sprzedaży!
.
2. „Uzyskana ze sprzedaży, zapewne znaczna kwota, zasili budżet miasta, z którego finansowana jest budowa nowych i remonty istniejących mieszkań komunalnych”
Kłamstwo. Zasób mieszkań komunalnych nie drgnął z poziomu rządów HGW po dwóch kadencjach Rafała Trzaskowskiego. Według danych BPL, ratusz zyskał z prywatyzacji nieruchomości 1 miliard w 10 lat, a tylko w 2022 zarobił więcej niż wydał na budownictwo komunalne przez całą dekadę – LINK.
.
3. „Stan techniczny budynku jest zły”.
Wszyscy wysiedleni lokatorzy otrzymali pisemną informację, że stan techniczny nie zagraża ich mieszkaniu (a muszą być wykwaterowani w celu rewitalizacji. Wszystkim chętnym obiecano powrót do swoich mieszkań, gdzie niektórzy żyli od 80 lat). źródło: LINK
.
4. „Kamienica nie podlega dzikiej reprywatyzacji”.
Zgodnie z aktualnym ustawodawstwem, roszczeń reprywatyzacyjnych nie można zgłaszać jedynie do zasiedlonych budynków. Władze zezwalają jednak na roszczenia i reprywatyzację budynków wysiedlonych. Lokatorzy Marszalkowskiej 66 niemal latami skutecznie zwalczali roszczenia, wbrew ratuszowi. Obecnie ratusz utorował drogę nie tylko do rynkowej sprzedaży, ale także do roszczeń i dzikiej reprywatyzacji.
.
5. „Konserwator zabrania dzielenia dużych pokoi i mieszkań”.
Radna Miasto Jest Nasze, Marta Ewa Szczepańska dotarła do zaleceń konserwatorskich, w których nie było zakazów wymienianych przez ratusz – LINK.
.
Zatrzymać prywatyzację Marszałkowskiej 66! Zatrzymać wyprzedawanie miejskich mieszkań!