Zapraszamy na Socjalny Kongres Kobiet! Czas na feminizm socjalny, nie liberalny!

Zapraszamy działaczki związków zawodowych, stowarzyszeń lokatorskich oraz organizacji feministycznych na tegoroczny V Socjalny Kongres Kobiet, który odbędzie się 25-26 maja 2024 roku w Łodzi.

Zapisy na wydarzenie: Formularz zgłoszeniowy na V Socjalny Kongres Kobiet. Rejestracja do 12 maja!

Obserwuj nas na: https://www.facebook.com/socjalnykk

W tym wyjątkowym czasie będziemy obchodzić Dzień Matki, celebrując jednocześnie niezwykłą siłę i determinację kobiet na wielu płaszczyznach życia. Jako kobiety najczęściej wykonujemy trzy równoległe etaty: pracę zarobkową, opiekuńczą, a także organizacyjną działalność społeczną. Niewidoczne i często nieopłacone wysiłki milionów kobiet stanowią fundament, na którym opiera się funkcjonowanie całych społeczności.

Dla nas praca nie jest jedynie obowiązkiem czy zadaniem do wykonania – od niej zależy nasze życie i życie naszych bliskich. Na Socjalnym Kongresie Kobiet spotykamy się, aby wzmacniać nasze więzi, budować wzajemne wsparcie oraz aktywnie działać na rzecz poprawy naszej sytuacji materialnej. Pragniemy razem rozwijać nasze doświadczenia oraz łączyć siły w budowaniu bardziej sprawiedliwego społeczeństwa.

Pierwszy Socjalny Kongres Kobiet odbył się w 2018 r. pod hasłem „O wyższe płace i niższe czynsze”. Zainicjowały go opiekunki ze żłobków, pracownice instytucji kultury, lokatorki z Warszawy i Poznania. Nie jesteśmy przedstawicielkami biznesu czy polityki. Nie chcemy występować w roli ekspertek, liderek czy businesswomen. Działamy w związkach zawodowych, stowarzyszeniach lokatorskich i innych grupach walczących z wyzyskiem, biedą i brakiem wpływu na otaczającą nas rzeczywistość. Kongres ma być otwartą przestrzenią umożliwiającą zabranie głosu i wymianę doświadczeń niezależnie od pozycji społecznej osób w nim uczestniczących. Zamiast typowego panelu proponujemy otwartą dyskusję o problemach, z którymi borykamy się w naszych miejscach pracy i w miejscach zamieszkania. Chcemy omówić, na jakie przeszkody organizacyjne natrafiamy w codziennej działalności i o co musimy walczyć.

  • Zobacz więcej: „Socjalny Kongres Kobiet. O wyższe płace i niższe czynsze” [link], „Feminizm socjalny, nie liberalny! O tym, dlaczego angażujemy się w ruch kobiecy” [link], „Oświadczenie organizatorek II Socjalnego Kongresu Kobiet: Czego żądamy od nowych władz” [link], „Kongres Kobiet – Socjalny czy Neoliberalny?” [link]

Kongres stworzył i rozwijał listę postulatów, które wynikały z walk socjalnych kobiet. Ich celem było powiązanie walk pracowniczych i lokatorskich, które toczą się w różnych miastach. Zapoznaj się z relacją z SKK w 2018 r. [tutaj] oraz z SKK w 2023 r. [tutaj].

Dołączcie do naszego Kongresu, abyśmy mogły razem tworzyć lepszą przyszłość dla wszystkich kobiet i ich rodzin!

PROGRAM

Miejsce: Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Rewolucji 1905 37/39 w Łodzi

SOBOTA 25 maja

9:00 – 10:00 Rejestracja
10:00 – 10:30 Oficjalne otwarcie Kongresu
10:30 – 12:00 Panel otwierający Kongres

  • „O wyższe płace i bezpieczną pracę. Łączymy siły w walce o lepsze jutro”. W dyskusji wezmą udział członkinie Rady ds. kobiet na Rynku Pracy powołanej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

12:00 – 12:30 Przerwa na kawę

12:30-14:30:

  • BLOK 1 : „Podwyżki to za mało!” – Blok poświęcony problemom i działaniom podejmowanym w sektorze publicznym, przede wszystkim instytucjach opiekuńczych, ochronie zdrowia, kulturze i edukacji. W jego trakcie spróbujemy odpowiedzieć na pytania: Czy zapowiedzi wzrostu płac, tak barwnie prezentowane na konferencjach prasowych, faktycznie zostały zrealizowane, a sytuacja w sektorach opieki i kultury uległa poprawie? Czy są one wystarczające, a mechanizmy ich przyznawania funkcjonują prawidłowo, czy też konieczne są dalsze inicjatywy w celu ich poprawy? Czy płace to jedyny problem dotykający sektora publicznego? Jakie inne problemy w instytucjach opieki i kultury pozostają nierozwiązane i wymagają naszej interwencji? W tym bloku skupimy się na omówieniu działań, które należy podjąć, aby obietnice dofinansowania sfery budżetowej zostały wprowadzone w życie. Wymienimy doświadczenia na temat realizacji złożonych deklaracji oraz omówimy jakie problemy wymagają niezwłocznych rozwiązań. Wnikliwie przeanalizujemy główne luki i braki w aktualnym systemie. Zbadamy również skuteczne metody oddziaływania na decydentów, które mogą prowadzić do konkretnych zmian.
  • BLOK 2: „Chcemy więcej niż tylko pracować”. W obliczu rosnących nierówności społecznych, szczególnie dotykających kobiety, stoimy przed wspólnym wyzwaniem — koniecznością zwiększenia kontroli społecznej nad miejscami pracy. Coraz więcej badań wskazuje na negatywny wpływ pracy na nasze zdrowie i życie. Przykładowo, obserwujemy wzrost zachorowań na raka piersi, cukrzycę i inne schorzenia zarówno fizyczne, jak i psychiczne u kobiet wykonujących pracę zmianową lub narażonych na silny stres w miejscu pracy. Polska znajduje się w czołówce europejskich krajów stosujących system pracy zmianowej. To dlatego, że organizacja pracy wciąż podporządkowana jest zyskom czerpanym przez nielicznych, nie zaś potrzebom milionów pracowników i trosce o ich zdrowie.Zakłady pracy nie powinny być prywatnymi folwarkami ich szefów. Tworzą je przede wszystkim pracownice i pracownicy i to oni powinni o nich decydować. Musimy pamiętać, że z samego faktu tworzenia wspólnoty zakładu pracy wynika nasza siła. To w nich budujemy najmocniejsze więzi, wymieniamy poglądy i doświadczenia, kształtując razem naszą przyszłość. Jak zatem definiować i rozmawiać o zakładach pracy? W jaki sposób zwiększyć nasz wpływ na ich organizację? Jak stworzyć bezpieczne i higieniczne warunki pracy? Jak rozpoznawać zagrożenia psychospołeczne i czynniki psychofizyczne? Czy możemy wpłynąć na siłę i trudność wykonywanej pracy, zbadać i ograniczyć występowanie stresorów ? Czy możliwe jest wprowadzenie kontroli pracowniczej nad organizacją pracy?W trakcie naszej dyskusji poszukamy odpowiedzi na te pytania, a także narzędzi i rozwiązań, które umożliwią stworzenie bardziej sprawiedliwego, bezpiecznego i godnego środowiska pracy dla wszystkich pracowników i pracownic.

14:30 – 15:30 Przerwa obiadowa
15:30 – 17:30:

  • BLOK 3 – „Praca kobiet i technologia”. Zapraszamy Was do pogłębionej dyskusji na temat wpływu technologii na pracę kobiet. Omówimy zjawiska takie jak automatyzacja, która zmusza nas do wykonywania cięższej, bardziej kontrolowanej pracy, szczególnie w sektorach IT, usług, mediów i logistyki. Przyjrzymy się również wpływowi algorytmów na nasze interesy jako pracownic, m.in. poprzez zautomatyzowane profilowanie, które może wpływać na ocenę naszej pracy, ograniczać możliwości rozwoju zawodowego czy nawet prawo do urlopów, włączając w to urlop macierzyński. Dodatkowo poruszymy kwestię platform, które często pozbawiają nas podstawowych praw pracowniczych.Naszym głównym celem jest jednak skupienie się na możliwościach wspólnego działania w celu przeciwdziałania tym zjawiskom. Chcemy dążyć do społecznej kontroli nad algorytmami, skrócenia czasu pracy oraz zwiększenia wpływu naszych organizacji, takich jak związki zawodowe, na organizację procesu pracy.Serdecznie zapraszamy pracownice sektora usług i IT (takich jak Allegro, Amazon Tech, Gamedev), pracownice magazynowe i logistyczne (np. Amazon FC, Zalando, Avon) oraz osoby pracujące na platformach (np. Glovo, Pyszne.pl) do aktywnego udziału w tej ważnej dyskusji. Wasze doświadczenia i głosy są niezwykle istotne dla budowania lepszej przyszłości dla wszystkich kobiet w miejscu pracy
  • BLOK 4: „O wyższe płace i niższe czynsze!” – walki na polu miasta. Blok wykorzystamy na przedstawienie praktycznych sposobów walki z samorządami o polepszenie warunków zatrudnienia i warunków mieszkaniowych. Działaczki krótko opowiedzą o narzędziach takich jak nadzwyczajne sesje rady miasta, obywatelska inicjatywa uchwałodawcza czy referenda lokalne. Zastanowimy się nad sposobami łączenia walk lokatorskich z walkami pracownic zatrudnianych przez miasto. Następnie wymienimy się poradami związanymi z prowadzeniem negocjacji z włodarzami miast. Porozmawiamy również o zagrożeniach, które niesie za sobą uczestnictwo w okrągłych stołach czy komisjach dialogu społecznego. Ostatnią część bloku przeznaczymy na dyskusję o corocznych spotkaniach związków zawodowych z miastem i naradzimy się nad sposobami zwiększania wpływu zz i stowarzyszeń lokatorskich w obrębie miast.

17: 30 – 17:50 Przerwa na kawę
17:50 – 19:00 Wspólne podsumowanie Kongresu i zakończenie oficjalnej części

  • 19:30 wieczorna integracja – Niebostan, ul. Piotrkowska 17

NIEDZIELA – 26 maja

11:00 – 11:30 Rejestracja

11:30 – 13:00 Panel dyskusyjny otwierający drugi dzień kongresu:

  • „Dostęp do aborcji jako prawo pracownicze: Aktualna sytuacja i szanse na STRAJK KOBIET”: panel z udziałem przedstawicielek grup feministycznych, walczących o prawo do aborcji. W jego trakcie chcemy głębiej zastanowić się na problemie dostępu do aborcji w kontekście praw pracowniczych oraz aktualnej sytuacji dotyczącej potencjalnych zmian legislacyjnych. Skupimy się na kilku kluczowych zagadnieniach:(I) Potencjalne scenariusze dotyczące aktualnych projektów ustaw liberalizujących prawo do aborcji oraz konieczność przygotowania się do mobilizacji na ulicach.
    (II) Realia przerywania ciąży w polskich szpitalach zarówno pod względem prawnym jak i istniejących sieci wsparcia.
    (III) Dostęp aborcji jako prawa socjalnego oraz strategii argumentacyjnych wobec władz i narzędzi mobilizacyjnych, zwłaszcza strajku.W trakcie panelu zachęcamy do wypracowania wspólnego stanowiska Socjalnego Kongresu Kobiet w sprawie dostępu do zabiegu przerywania ciąży.

13:00 – 13:30 Przerwa na kawę

13:30 – 15:30 Podsumowanie V Socjalnego Kongresu Kobiet: wnioski, plany, wyznaczenie następnej lokalizacji dla SKK w 2025 r. i jego organizatorek

Zgłoszenia przyjmujemy do 12 maja 2024 r. do godz. 22:00. Jeśli chcesz zgłosić się po tym terminie, napisz do nas. Na miejscu zapewniony będzie posiłek (obiad + przekąski), przestrzeń oraz opieka dla dzieci. Organizujemy nocleg, którego szczegóły zostaną przekazane po dokonaniu rejestracji. Budynek jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Prosimy Wasze organizacje o zapewnienie ewentualnych zwrotów za przejazd dla uczestniczek, które będą potrzebować pomocy. Pytania prosimy kierować na adres e-mail socjalnykk@ozzip.pl.

Wydarzenie jest organizowane przy wsparciu finansowym ze strony Fundacji im. Róży Luksemburg – Przedstawicielstwo w Polsce oraz OZZ Inicjatywa Pracownicza.